ارسال شده در

۱۰ راه برای خلاص شدن از بوی بد کفش و پاها

تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مطلب:

آیا کفش‌ها و صندل‌های پیاده‌روی شما بد بو هستند؟ بوی پا و کفش از باکتری‌ها و قارچ‌هایی می‌آید که در جایی که گرم و مرطوب است به‌آرامی رشد می‌کنند. کفش عرقی شما درست جایی است که آنها دوست دارند. در اینجا چند تاکتیک برای بدون بو نگه‌داشتن کفش و صندل‌های شما آمده است.

کفش‌ها و کفی کفش خود را بشویید

۱) کفش‌ها و کفی کفش خود را بشویید

شستشو و خشک‌کردن کفش و کفی کفش می‌تواند آنها را تازه نگه دارد. با این‌حال، مواد شوینده و گرما می‌توانند مواد سازنده کفش را تنزل دهند. چسب‌های کفش ممکن است از هم باز شوند و شما ممکن است نیاز داشته باشید زودتر کفش‌های خود را عوض کنید. شستشو با دست و آب سرد برای کفش مناسب است. شما می‌توانید یک محلول ضدعفونی‌کننده کوچک به محلول شستشو، مانند لیسول یا پاین سول اضافه کنید. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، بند کفش را جدا کنید و از تنظیم شستن دستی (Handwash) یا تنظیم ملایم (Gentle) استفاده کنید. بهتر است با هوای غیر گرم کفش‌ها را خشک‌کنید زیرا هرگونه گرمای لباس خشک‌کن برای کفش‌ها بد است.

۲) برای خشک نگه‌داشتن پا و کفش، جوراب ضد عرق بپوشید

پوشیدن جوراب‌های ساخته‌شده از یک ماده ضد عرق مانند کول مکس (Cool-Max) به‌جای پنبه، می‌تواند پا و کفش شما را خشک حفظ کند. این فیبرها عرق را از پا دور می‌کنند تا از تبخیر جلوگیری شود. پنبه بیشتر عرق را حفظ می‌کند و یک محل پرورش باتلاقی را در کفش‌های شما برای باکتری‌ها ایجاد می‌کند.

۳) کفش‌های خود را ما بین پوشیدن‌ها، خشک کنید

کفش‌های خود را در کیف‌های ورزشی خود نگهداری نکنید، آنجا جایی است که آنها بیشتر مرطوب می‌مانند و خانه‌ای شاد برای میکروب‌های بد بو را فراهم می‌کنند. مابین پوشیدن کفش‌ها، هوای زیادی به آنها بدهید. کفی کفش را خارج کنید و کفش را با حوله‌های کاغذی خشک، پر کنید تا سرعت خشک شدن را افزایش دهید. یکی دیگر از گزینه‌های شما، محافظ کفش Stuffits است. یک الحاق به شکل پا، با تراشه‌های سدر. آنها را در کفش‌های خود قرار دهید تا سریعاً پس از پوشیدن، کفش‌ها خشک شوند. آنها برای کفش‌های معمولی به خوبی کفش‌های ورزشی اثر می‌کنند.

۴) جوراب‌های مسی، مانع میکروب‌های بد بو هستند

فقط خشک‌کردن عرق ممکن است کافی نباشد، به‌خصوص اگر کفش‌هایی با روزنه تنفس کم داشته باشید. شما می‌توانید با استفاده از جوراب بافته‌شده با الیاف فلزی مانند نقره یا مس، باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین ببرید. این جوراب‌ها از شرکت‌های مختلف جوراب ورزشی مانند Aetrex در دسترس هستند.

۵) پودر بوگیر پا دارویی استفاده کنید

پودرهای بوگیر پا دارای تالک برای جذب رطوبت هستند و اغلب رایحه و رفع کننده بو دارند تا بوی بد را از بین ببرند. پاشیدن پودر بوگیر داخل کفش، در قبل و بعد از پوشیدن آن، می‌تواند کفش‌ها را خشک نگه دارد و رشد باکتری را مهار کند.

۶) ضدعفونی‌کننده کفش و صندل بخرید

این یک مشکل واقعی است که شما با مشکل بوی پا با صندل‌ها مواجه هستید. شما جوراب نخواهید داشت و پودر دارویی قابل‌مشاهده خواهد بود. یک راه‌حل اسپری کفش مانند ۲Toms Stink Free است. این اسپری از بنزولکنیم کلرید استفاده می‌کند، یک ضدعفونی‌کننده که در بسیاری از محصولات خانگی پیدا می‌شود.

۷) تنها جوراب یا کفی کفش قابل شستشو

اگر در هنگام پوشیدن کفش بدون جوراب بوی بد پا دارید، ممکن است بخواهید کفی کفش قابل شستشو مانند Sole Socks را امتحان کنید. آنها دارای یک پارچه توری پنبه‌ای و یک زیره لاتکس لاستیکی هستند. کفی کفش خود را جایگزین کنید یا کفی کفش قابل شستشو را روی آن قرار دهید. آنها به‌اندازه کافی می‌چسبند تا در محل بمانند و لایه گذاری و جذب رطوبت را فراهم کنند. آنها را بعد از هر سه تا شش بار استفاده بشویید، تا آنها را تازه نگه‌دارید.

۸) استفاده از ضد عرق در پاها

این یک تاکتیک است که توسط دوندگان ماراتن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از تاول‌ها جلوگیری کنند. بیشتر رطوبت در کفش‌های شما، از عرق پای شما می‌آید. اگر از عرق پا جلوگیری کنید، کفش‌های خود را خشک نگه می‌دارید و یک محل مرطوب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد نمی‌کنید. این کار باید با احتیاط انجام شود تا مطمئن شوید واکنش بدی نسبت به اسپری وجود ندارد. آن را بر روی یک پا یا یک قسمت کوچک روی یک پا آزمایش کنید تا ببینید آیا پس از یک روز، قرمزی یا جوش وجود دارد یا خیر. اگر مشکلی پیش نیامد می‌توانید از آن روی کل پا استفاده کنید.

۹) استفاده از دئودورانت در پاها

استفاده کردن از دئودورانت در پاهای شما، پاها را خشک نگه نمی‌دارد، اما باکتری‌ها و قارچ‌های تولیدکننده بو را مهار می‌کند. همان‌طور که با ضد عرق رفتار شد، این کار را با احتیاط انجام دهید تا ببینید آیا هیچ واکنش بدی ایجاد می‌کند یا خیر.

۱۰) کفش ها را در یک محل سرد و خشک نگهداری کنید

سرما نیز رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را مهار می‌کند. اگر کفش‌های خود را در یک اتاق سرد و خشک نگه‌دارید که جریان هوای زیادی دارد، این کار باعث می‌شود که پیشرفت سریع خود را در کاهش رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها حفظ کنید. یا ممکن است بخواهید تاکتیک شدید فریز کردن کفش‌های خود را به‌کارگیرید. با این وجود، این کار چسب‌های کفش را تنزل می‌دهد و عمر کفش‌های شما را کوتاه می‌کند.

منبع: verywellfit.com – مترجم: محمد احمدیان

لطفا به اشتراک بگذارید:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *