Posted on

آیا از تاریخچه برند آدیداس آگاهی دارید؟

امروزه نام و علامت آدیداس (Adidas) برای همه شناخته‌شده است. ذهنیتی که برای اکثر کاربران ایجاد شده این است که وقتی به آدیداس فکر می‌کنند به صورت ناخودآگاه یاد ورزش می‌افتند. اما اینکه این علامت و نام چه مفهومی دارد و از کجا آمده برای اکثر ما سوال است. نام آدیداس امروزه نه فقط برای ورزشکاران و علاقه‌مندان به ورزش، بلکه برای اشخاص دیگر به عنوان استاندارد کیفیت لباس و تجهیزات ورزشی شناخته می‌شود.

کفش مردانه آدیداس

در سال ۱۹۲۰ ، آدولف آدی داسلر (Adolf Adi Dassler) ، جوان بیست ساله آلمانی شروع به ساخت کفش ورزشی کرد و سعی کرد که کفش هایی زیبا و با کیفیت تولید کند. پس از استقبال خوب و شناخته شدن محصولات او، آدولف به فکر ثبت شرکت و پیدا کردن نامی برای محصولات خود افتاد. چون خانواده و دوستان او را آدی صدا می‌کردند، او در کنار این اسم از سه حرف اول نام خانوادگی خود استفاده کرد و نام آدیداس را برای شرکت و محصولات خود برگزید.

آدولف ادی دسلر Adolf Adi Dassler بنیانگذار آدیداس

او همچنین برای محصولات خود که در آن زمان فقط کفش ورزشی بودند، لوگویی را طراحی کرد. شرکت آدیداس (Adidas) و لوگوی آن در سال ۱۹۴۸ به ثبت رسیدند. چندی بعد او به فکر گسترش شرکت خود افتاد و همچنین محصولات خود را فقط به ارائه کفش ورزشی احاطه نکرد. لبا‌س‌ها و گرمکن‌های ورزشی نیز به محصولات آدیداس اضافه شدند. سپس آدیداس تجهیزات ورزشی مانند توپ و راکت نیز تولید کرد.

لوگو شرکت آدیداس

با گسترش محصولات آدیداس، آدولف داسلر علامت جدیدی برای شرکت و محصولات خود انتخاب کرد. این علامت از شکل کلی کفش گرفته شده بود. علامت جدید دارای سه نوار بوده که از کوتاه به بلند طراحی شده است. چون آدولف نام آدیداس را از کلمه اول نام کوچک و سه کلمه نام خانوادگی خود برگزیده بود، به وسیله انتخاب این اسم توانست نماد آدیداس را با ایده اسم و فامیلی خود طراحی کند.

لوگو شرکت آدیداس

داسلر از طراحان باسلیقه و حرفه‌ای استفاده می‌کرد. کیفیت و زیبایی همیشه شعار او و همکارانش بود. در سال ۱۹۷۲ او و همکارانش به نتیجه رسیدند که تغییری در لوگو آدیداس ایجاد کنند. همان سال مسابقات المپیک در شهر مونیخ برگزار می‌شد؛ آن‌ها از المپیک ایده گرفتند. در لوگو جدید، سه برگ (به نشانه سه قاره شرکت کننده در المپیک) در کنار هم قرار گرفتند. سه خط نیز در پایین این برگ‌ها عبور می‌کرد. یک سال بعد آدیداس علامت خود و آرم سه نوار را ثبت بین‌المللی کرد.

لوگو شرکت آدیداس

آدولف داسلر در سن ۷۸ سالگی یعنی در سال ۱۹۷۸ درگذشت و سهام شرکت آدیداس برای پسر و خانواده‌اش ماند. اما در سال ۱۹۸۹ خانواده داسلر از شرکت بیرون رفتند و آدیداس به شرکت “سهامی عام” تبدیل شد. امروزه آدیداس در اکثر کشورهای دنیا دارای شعبه و نمایندگی است. کارمندان این شرکت بیش از ۱۳ هزار نفر هستند. آدیداس در اکثر رقابت‌ها و تورنمنت‌های معتبر جهانی مانند المپیک و جام جهانی به عنوان یکی از حامیان اصلی حضور دارد.

لطفا به اشتراک بگذارید:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *