Posted on

الگوی کیف خرید نمدی ساده + آموزش دوخت

الگوی کیف خرید نمدی ساده رو به همراه آموزش دوختن یا همون ساختنش رو برای شما عزیزان آماده کردم. امیدوارم مورد استفاده و پسند شما قرار بگیره و تجربه لذت بخشی رو برای شما رقم بزنه.

۰۱) چگونگی ساخت یک کیف خرید با استفاده از این الگوی کیف

الگوی کیف خرید نمدی ساده

از این دستورالعمل پیروی کنید و یاد بگیرید چطور کیف خرید ساده خودتون رو بدوزید. این یک پروژه دوخت عالی برای کودکان هست و همینطور برای پروژه‌های خیریه هم خیلی خوب و مناسبه.

بچه‌های کوچیک ممکنه خودشون نتونن با استفاده از ماشین خیاطی کیف خرید رو بدوزند، ولی اصول کار رو می‌تونند یاد بگیرند. این یک روش عالی برای آموزش خیاطی به کودکان هست.

یک کیف خرید برای هر بچه بدوزید و سپس اجازه بدید تا اونها کیف رو با ضایعات نمد، روبان، دکمه و غیره تزئین کنند. داخل تجهیزات دوخت خودتون بگردید و از تخیل خودتون استفاده کنید.

۰۲) تجهیزات لازم برای دوخت این الگوی کیف و راهنمای برش

الگوی کیف خرید نمدی ساده

موارد زیر، اون چیزهایی هست که برای دوخت این الگو نیاز دارید:

تجهیزات و ابزارها

 • ۱/۲ یارد پشم مخلوط نمد (از نمد صنعتی آکریلیک اجتناب کنید، چون به راحتی کش میاد)
 • چیزهایی برای تزئین کردن، مثل نمد اضافی، دکمه، نخاله ابریشم قلاب دوزی، یا روبان
 • چسب صنعتی (اختیاری است – فقط در صورتی نیاز هست که بخواهید تزئینات رو با چسب بچسبونید)
 • نخ
 • ماشین خیاطی
 • برش‌دهنده چرخشی
 • تشک برش
 • خط کش
 • سنجاق
 • قیچی
 • خودکار

نکته: اگر شما برش‌دهنده چرخشی یا تشک برش ندارید، یا می‌خواهید این الگوی کیف رو برای بچه‌های کوچیک با کمی کمک استفاده کرده و امن‌تر کنید، می‌تونید با دقت از قیچی استفاده کنید.

راهنمای برش

با برش نمد برای کیف خرید خودتون، شروع کنید. شما سه تکه نیاز دارید:

 • یک تکه ۱۲ اینج در ۳۰ اینچ، برش بدید
 • دو تکه، هر کدام ۴ اینچ در ۱۸ اینچ، برش بدید

تمام این اندازه‌ها، تقریبی است. در واقع، وقتی که شما در ساخت این کیف‌های خرید متبحر شدید، ممکنه که بخواهید اندازه‌ها رو برطبق نیاز خودتون تنظیم کنید!

ساده‌ترین روش برش این تکه‌ها، تاکردن قطعه ۱۸ اینچ در ۳۶ اینچ پارچه یا نمد به نصف هست، که در نتیجه میشه ۱۸ اینچ در ۱۸ اینچ. اون رو روی تشک برش خودتون قرار بدید و یک تکه ۱۲ اینچ در ۳۶ اینچ، برش بزنید. حالا اضافات رو ببرید به طوری که پارچه یا نمد بشه ۱۲ اینچ در ۳۰ اینچ. سپس، یک نوار ۴ اینچ برش بزنید و اون رو از وسط برش بزنید تا دو قطعه ۴ اینچ در ۱۸ اینچ شما هم ایجاد بشه.

۰۳) دوختن تزئینات روی نمد، قبل از ساختن کیف

الگوی کیف خرید نمدی ساده

راه‌های زیادی برای تزئین‌کردن یک کیف خرید مثل این وجود داره. اگر می‌خواهید عناصر رو با چسب بچسبونید، باید در پایان پروژه این کار رو انجام بدید. با این حال، اگر می خواهید تزئینات رو روی کیف بدوزید یا کیف رو با گلدوزی تزئین کنید، قبل از اینکه همه قسمت‌های کیف رو به هم بدوزید، انجام این کار ساده‌تره.

کیف نمونه، شامل یک خط از دایره‌های نمدی است که با یک خط دوخت در محل مورد نظر نگه داشته میشه.

شما می‌تونید انواع تزئینات دوخته‌شده رو که دوست دارید اضافه کنید. دکمه‌ها رو بر روی نمد بدوزید، یک نام یا طرح سرگرم‌کننده رو گلدوزی کنید (از ورق پارچه‌ای برای مشخص کردن الگو استفاده کنید) یا مقداری نمد یا پارچه تکه‌دوزی رو اضافه کنید.

۰۴) دو طرف کیف خرید رو بدوزید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

برای دوختن دو طرف کیف خرید خودتون، قطعه نمد ۱۲ اینچ در ۳۰ اینچ رو به صورت نصف با طرف‌های راست روی هم، تا کنید. با استفاده از ۱/۴ اینچ درز مجاز، هر طرف رو سنجاق کرده و بدوزید.

۰۵) پایین کیف خرید رو علامت‌گذاری کنید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

برای ساختن یک قسمت پایین “جعبه‌ای” که صاف بشینه، با تاکردن یک گوشه پایینی شروع کنید تا درز جانبی با لبه پایینی تا شده تنظیم بشه. همانطور که نشان داده شده، اون رو روی سطح کار خود صاف قرار بدید.

از یک خط کش استفاده کنید (یک خط کش روشن مفیده!) و از نقطه پارچه، ۱ تا ۱/۲ اینچ رو اندازه بگیرید. یک خط عمود بر درز بکشید. خط باید ۳ اینچ طول با ۱ تا ۱/۲ اینچ پارچه در هر طرف درز اندازه‌گیری بشه.

برای طرف دیگه کیف خرید، همین کار رو تکرار کنید.

۰۶) قسمت پایین الگوی کیف رو بدوزید و مرتب کنید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

در امتداد هر خط گوشه مشخص‌شده بدوزید. بخیه رو در ابتدا و انتهای دوخت قفل کنید.

نخ‌ها رو مرتب کرده و سپس نقاط رو قطع کنید، در حدود ۱/۴ این پارچه باقی میمونه.

سمت راست کیف خرید رو وارونه کنید.

۰۷) دسته کیف خرید رو بسازید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

برای ساختن دسته‌های کیف خرید، هر قطعه نمد ۴ اینچ در ۱۸ اینچ رو به نصف تا کنید و لبه بلند رو سنجاق کنید. هر تکه رو با یک درز مجاز ۱/۴ اینچی بدوزید.

دسته‌ها رو به سمت راست وارونه کنید. یک راه برای انجام این کار با قراردادن یک سنجاق ایمنی به یک انتهای باز و تغذیه اون از طریق لوله است تا زمانی که انتهای دیگه بیرون بیاد.

وقتی دسته کیف شما سمت راست خارج باشه، هر طرف بلند رو دوخت بالا بزنید، در حدود ۱/۸ اینچ از هر لبه.

۰۸) دسته‌ها رو به کیف خرید وصل کنید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

در لبه بالای کیف دستی، از هر درز ۲ اینچ اندازه بگیرید و یک علامت کوچیک درست کنید. لبه بیرونی یک انتهای دسته اول رو با یک علامت تنظیم کنید.

انتهای دسته رو نگه دارید تا با لبه بالایی کیف دستی تنظیم بشه و در جای خودش سنجاق کنید. با استفاده از همین روش، انتهای دسته دیگه رو در جای خودش در کنار نشانه دیگه سنجاق کنید. اطمینان حاصل کنید که دسته پیچ خورده نیست.

این کار رو در طرف دیگه کیف دستی برای دسته دیگه تکرار کنید.

اطراف لبه بالایی کیف رو با کمک درز مجاز ۱/۲ اینچی بدوزید تا دستگیره‌ها در جای خودشون محکم بشند.

۰۹) بالای کیف دستی رو تا کنید و سنجاق بزنید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

برای به پایان رساندن ساخت کیف خرید خودتون، حدود ۱ تا ۱/۴ اینچ از لبه بالایی کیف دستی رو درون کیف بکشید. دسته‌ها الان باید از کیف بالا و دور باشند. اطراف بالای کیف رو سنجاق کنید.

۱۰) بالای کیف دستی رو بدوزید

الگوی کیف خرید نمدی ساده

برای نگه‌داشتن تا، اطراف لبه بالایی کیف خرید رو بدوزید و دسته در جای خودش قرار میگیره. ابتدا، حدود ۱/۴ اینچ از لبه داخلی نمد رو بدوزید و سپس حدود ۱/۴ اینچ از لبه بالایی تا شده رو به پایین بدوزید.

نخ‌ها رو مرتب کنید؛ کیف خرید ساده شما آماده است. حالا میتونید تزئینات دیگری رو اضافه کنید یا بلافاصله شروع به استفاده از کیف کنید!

منبع: thesprucecrafts.com  – مترجم: محمد احمدیان

الگوی کیف خرید نمدی ساده و راهنمای ساخت مرحله به مرحله به زبان فارسی رو در این نوشتار دیدید. امیدوارم که از کیفیت ترجمه مقاله راضی بوده باشید. هرگونه ابهامی در ترجمه وجود داشت رو اطلاع بدید تا سعی کنم ترجمه اون قسمت رو واضح‌تر کنم. اگر اقدام به طراحی کیف با این الگو و آموزش کردید، می‌تونید تجربه این کار رو در قسمت نظرات با سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید. موفق باشید!

لطفا به اشتراک بگذارید:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *