Posted on

گیرینگ (Gearing) برای کفش‌های ورزشی – قسمت اول

در سیستم استخوانی بدن انسان، مفصلی به نام مفصل کفی انگشتی وجود دارد که استخوان پنجه را به استخوان متاتارس ارتباط می‌دهد و این امکان را برای پنجه فراهم می‌کند تا به راحتی خم و راست بشود. این مفصل بسیار مهم و حیاتی است، چون امکان راه رفتن و حفظ تعادل را برای ما فراهم می‌کند. از میان تاثیراتی که کفش بر روی قسمت‌های مختلف بدن می‌گذارد، اثرات آن بر مفاصل مچ پا و زانو هنگام دویدن بیشتر از بقیه محرز است. اگر بتوان خم شدن مفصل کفی-انگشتی را با اصلاحاتی در کفش، کنترل کرد، خطر جراحت در شماری از ورزش‌ها خصوصا فوتبال کاهش می‌یابد. تئوری پشت این ایده این است: همانطوری که کفش با خم و راست شدن بیشتر پا حرکت می‌کند، سختی قسمت جلویی کفش باید به یک شکل غیر خطی افزایش پیدا کند تا مرکز فشار را به جلو منتقل کند و عملکرد ورزشی را ارتقا بدهد و به طور همزمان، خم و راست شدن‌های بی‌مورد پا را در قسمت جلویی که باعث آسیب در آن قسمت می‌شود، محدود کند. کوبیدن پنجه به زمین یا فشار دادن پا به صورت مکرر هنگام دویدن یا پریدن باعث خم شدن زیاد پا به سمت بالا و پیچ خوردگی مفصل شست پا می‌شود که معمولا یک آسیب معمول ورزشی محسوب می‌شود، به همین دلیل سخت شدن قسمت جلویی کفش می‌تواند از این آسیب جلوگیری کند، اما مشکل اینجاست که اغلب، سختی بیشــتر مواد به کار رفته در کفش، بیشتر به صورت خطی به جای غیر خطی افزایش پیدا می‌کند.

گیرینگ (Gearing) برای کفش‌های ورزشی - قسمت اول
تصویر شماره ۱

الیاف کربن قابل تنظیم

با اینکه قبلا از الیاف (فیبر) کربن در تهیه کفش استفاده شده است، اما به دلیل سختی بیش از حد ترکیبات قدیمی، استفاده‌اش کم و برای مدتی محدود بود. اما در حال حاضر اوضاع فرق کرده است. کمپانی آمریکایی کاربیتکس (carbitex) یک مجموعه اختصاصی از الیاف کربن تولید کرده است که هنگام خمیدگی، سختی آن به شکل غیر خطی افزایش پیدا می‌کند. به زبان ساده‌تر، روشی را ابداع کرده است که درجه انعطاف‌پذیری الیاف کربن را طوری اصلاح می‌کند که برای تامین نیازمندی‌های مختلف مناسب باشد. این کمپانی ادعا می‌کند که این فن‌آوری منحصر به فرد می‌تواند بسیاری از نیازمندی‌های کفش‌های ورزشی مختلف را به خوبی تامین کند. همچنین با کمک این فن‌آوری می‌توان ترکیباتی را با درجه‌های مختلفی از سختی تولید کرد که می‌تواند خصوصا در کفش‌های فوتبال موثر واقع شود، چون با جلوگیری از خمیدگی بیش از حد مفصل ام تی پی، حمایت لازم را از پا هنگام شوت زدن فراهم می‌کند. هنگامی که فوتبالیست به توپ شوت می‌زند، خمیدگی بیش از حد مفصل پا می‌تواند به پا آسیب برساند و یا اینکه با کاهش انرژی در مفصل ام تی پی، قدرت شوت زدن را کاهش دهد. از آنجایی که شوت زدن یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی فوتبال است، کنترل خمیدگی این مفصل می‌تواند فواید بالقوه‌ای داشته باشد.

گیرینگ (Gearing) برای کفش‌های ورزشی - قسمت اول
تصویر شماره ۲

بــه گفته موسس و مدیر عامل کمپانی کاربیتکس، Junus Khan، این کمپانی سه نوع مواد اولیه عمده تولید می‌کند که به پا این امکان را می‌دهد تا آنچه که می‌خواهد را انجام دهد و از حرکات اضافه پا که باعث آسیب‌دیدگی آن می‌شود، جلوگیری می‌کند. AFX طوری طراحی شده است که تا سطح بالایی از ثبات و حفاظت را بدون محدود کردن انعطاف‌پذیری در قسمت جلوی پا فراهم کند. برای مثال، دوندگان به ترکیبی از راحتی، حمایت و انعطاف‌پذیری نیاز دارند تا بتوانند به سرعت زمین ناهموار را طی کنند و به خط پایان برسند. کفش‌های مینیمالیست و ساده این حمایت کافی را نمی‌توانند فراهم کنند، در حالی که کفش‌های پر زرق و برق یا ماکسیمالیست می‌توانند دست و پا گیر و سنگین باشند. به گفته این کمپانی، AFX این مشکل را حل می‌کند. CX6 به کار رفته در رویه، کشیدگی آن را کنترل می‌کند تا بتواند انتقال نیرو را بهبود ببخشد و استفاده موثرتر از انرژی و کنترل دقیق‌تر آن را فعال کند. کفی و میان کفی DFX قادر هستند به طور شگفت‌انگیزی سختی کفش را افزایش دهند تا عملکرد ورزشی را بهبود بخشند. این مواد هنگام راه رفتن کتانی را انعطاف‌پذیر کرده و هنگام دویدن در جاهای لازم سختی کفش را افزایش می‌دهند. به گفته این کمپانی، این کفی کاملا دینامیک است. برای اثبات این امر، دانشگاه کلگری در کانادا آزمایشاتی انجام داده است. هدف اصلی این آزمایشات این بوده است که آیا تغییر در میزان سختی کفش در جاهایی که خمیدگی بیش از حد پا ممکن است باعث آسیب بشود، برای محدود کردن حرکات اضافه پا کافی هست یا خیر. برای مثال، تاثیر فن‌آوری گیرینگ در میزان سختی کفش در محل خمیدگی جلوی پا به شکل غیر خطی در کفش، اول بر میزان خمیدگی جلوی پا و مرکز فشار زیر پا حین تحرک و دوم بر میزان خمیدگی جلوی پا هنگام شوت زدن چیست؟

گیرینگ (Gearing) برای کفش‌های ورزشی - قسمت اول
تصویر شماره ۳

به دنبال شواهد و قرائن

آزمایشات با کفش فوتبال آدیداس انجام شد که در آن از انواع مختلف کفی‌های دارای الیاف کربن DFX استفاده شد تا درجات مختلفی از گیرینگ را فراهم کند. یکی از این کفی‌ها مخصوص شوت زدن طراحی شده است تا از خمیدگی بیش از اندازه انگشت‌های پا جلوگیری کند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا حرکت‌های خطی با ۵ سرعت مختلف را انجام دهند: راه رفتن، آهسته دویدن، دویدن با ریتم متوسط، سریع دویدن و دوی سرعت. عملکرد آنها با کفی و بدون کفی، ثبت و مقایسه شد. اطلاعات دیگر در مورد شوت‌زدن نیز به این داده‌ها اضافه شد. از اطلاعات به دست آمده، مشخص شد که در مفصل ام تی پی، همانطور که سرعت دویدن و میزان خمیدگی مفصل افزایش پیدا می‌کند، کفی‌ها میزان خم شدن مفصل را کاهش داده و مرکز فشار را به بیشتر به شکل قدامی تغییر می‌دهند، در حالی که حرکت میانی-جانبی مرکز فشار را نیز کاهش می‌دهند. الگوی حرکتی شــرکت‌کننده‌ها نیز با اســتفاده از این کفی‌ها تغییر کرد، آنها بیشتر بدنشان را به عقب خم کردند، در نتیجه توانایی آنها برای تولید لحظه بالاتر مفصل زانو بهبود پیدا کرد. ایــن کفی‌ها همچنین احتمال خطر آســیب‌های بیومکانیکی وارده مانند فشار مضاعف مفصل صفحه‌ای غیر ساژیتال روی مفاصل زانو و مچ پا را کاهش دادند. با درست شدن وضعیت بدن، بدون توجه به سرعت دویدن، میزان فشار مفصل صفحه‌ای ســاژیتال روی زانو افزایش پیدا می‌کند، در حالی که فشار روی مچ پا ثابت می‌ماند. قبلا تصور می‌شد فشار مفصل صفحه‌ای ساژیتال بر عملکرد حرکت خطی تاثیر می‌گذارد، اما ثابت شد این افزایش فشار روی زانو می‌تواند به خمیدگی و کشیدگی ساق پا کمک کند و بنابراین عملکرد را بهبود ببخشد. علاوه بر تحلیل عملکرد متغیرها، متغیرهای بیومکانیکی که با خطر آسیب‌دیدگی همراه هستند نیز مورد بررسی قرار گرفتند. این آزمایشات نشان دادند که فشار مضاعف بر روی مفصل صفحه‌ای غیر ســاژیتال می‌تواند به آسیب‌دیدگی مفصل منجر شود.

منبع: مجله صنعت کفش – شماره ۲۵۸
لطفا به اشتراک بگذارید:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *