Posted on

ایستاده کار کردن و عواقب دردناک آن برای پا – قسمت اول

تقریبا ۶۰ درصد از کسانی که کار می‌کنند، ناچارند بیشتر زمانی که کار می‌کنند را بایستند مانند: فروشنده‌ها، سرآشپزها، پیشخدمت‌ها، آرایشگران، کارگران کارخانه، پرستاران، جراحان، دندانپزشک‌ها، انبارداران و نگهبانان. استفاده از کفش مناسب برای این افراد، موضوع تحقیق و بررسی کمپانی WearerTech footwear و دانشگاه سالفورد در یک پروژه مشترک شش ساله بوده است. این پروژه در صدر سه پروژه اصلی از میان هزاران پروژه‌ای بوده است که مشترکا توسط دانشگاه‌های انگلستان و کمپانی‌های کفش در بهار ۲۰۱۹ انجام شده است. ایستادن به مدت طولانی در کار، با مشکلاتی چون مشکلات قلبی عروقی، عضلانی اسکلتی، خستگی مفرط و ناراحتی در پا همراه است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد ۹۶ درصد از کارگرانی که ناچارند ایستاده کار کنند، دردهای متعددی را تجربه کرده‌اند. بیشتر این دردها در قسمت تحتانی بدن (۷۹ درصد)، پا (۷۲ درصد) و زانو (۶۲ درصد) بوده است. به خاطر همین دردها، ۳۷ درصد از افراد نتوانستند کار خود را تمام کنند، ۲۰ درصد ناچار شدند مرخصی بگیرند و ۴۶ درصد به ناچار به مراکز پزشکی مراجعه کردند. بنابراین ایستادن زیاد به هنگام کار کردن بر سلامت جسمی کارگران، کارمندان و کسانی که در بخش خدمات بهداشت کار می‌کنند، تاثیر سوء می‌گذارد. بنابراین دانشگاه سالفورد با همکاری کمپانی WearerTech به دلایل ایجاد درد در نتیجه ایستادن زیاد پرداخته‌اند تا بدانند چگونه کفش و کفی‌های داخل آن می‌تواند این درد و ناراحتی را کاهش دهد. کمپانی WearerTech بیش از چهل سال است که در این زمینه کار می‌کند و توانسته است با همکاری گروه‌های دانشگاهی و هزینه ۵۰۰۰۰۰ پوند در این زمینه، خود را به عنوان یک برند دانش محور و مهم بین‌المللی در زمینه تولید کفش‌های تخصصی برای مشاغل گوناگون مطرح کند.

ایستاده کار کردن و عواقب دردناک آن برای پا
تصویر شماره ۱

کار با متخصصین

متخصصین بیومکانیک در دانشگاه سالفورد درباره عواقب ایستادن به مدت طولانی هنگام کار و چگونگی ارتباط آن با مشکلات مربوط به پا و ناراحتی آن در کفش، تحقیقات فراوانی انجام داده‌اند که نتیجه این تحقیقات به این کمپانی در توسعه نوآوری‌های جدید در زمینه تولید کفش و کفی‌های داخل آن که میزان درد در پا را کاهش می‌دهد، کمک شایانی کرده است. زمانی که می‌ایستیم، این کفش است که وزن بدن ما را تحمل می‌کند، بنابراین پوشیدن کفش مناسب می‌تواند تا حدودی درد و ناراحتی ایجاد شده در پا را کاهش دهد، اینجاست که اهمیت یک کفش خوب و مناسب برای این افراد مشخص می‌شود، اما سوال مهم این است: چه کفشی برای این افراد مناسب است؟ با اینکه مجموعه گسترده‌ای از کفش‌های تخصصی برای دویدن و پیاده‌روی وجود دارد، اما کفش مناسب برای افرادی که ناچارند مدت‌های طولانی در روز بایستند، بسیار محدود و انگشت شمار است. دانشگاه سالفورد و کمپانی WearerTech از تکنیک‌های تحقیقاتی بسیاری برای این منظور استفاده کرده‌اند. در اولین مطالعه مشترک این دو گروه، از تعداد زیادی از کارگران مصاحبه به عمل آمد تا نیازهای آنان در زمینه کفش مشخص شود. در این مصاحبه‌ها، اهمیت ویژگی‌های ایمنی کفش با حفظ راحتی پا در کفش، مشخص شد. در مرحله بعد، گروه‌ها، فعالیت کارگران را مورد بررسی قرار دادند. این بررسی‌ها نشان داد که سرآشپزها ۸۷ درصد از زمان کاریشان را می‌ایستند. گرچه این مدت زمان به راه رفتن، این طرف و آن طرف رفتن، تغییر فشار وزن بدن از یک سمت به سمت دیگر و ثابت ایستادن تقسیم می‌شود. این نشان می‌دهد که خود زمان ایستادن به مجموعه‌ای از کارها تقسیم می‌شود که می‌تواند به ناراحتی و درد بیشتر پا به گونه‌های مختلف منجر شود.

ایستاده کار کردن و عواقب دردناک آن برای پا
تصویر شماره ۲

گروه‌های تحقیقاتی تصمیم گرفتند که شرایط کاری این کارگران را در آزمایشگاه دانشگاه بازسازی کنند تا بتوانند بیومکانیک حالت ایستادن بدن را هنگام کار مورد تحقیق و بررسی قرار دهند. این کار به محققان این امکان را می‌دهد تا ببینند کفش با کفی‌های مختلف با فشردگی‌های متفاوت در سه ساعت ایستاده کار کردن در آزمایشگاه چگونه عمل می‌کند. این آزمایش نشان داد فشار زیر پا با گذشت زمان و با کفش‌های مختلف تغییر می‌کند. در واقع کفش‌های نرم‌تر یک کاهش اولیه در فشار ایجاد می‌کند که به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کند. کفش‌های سخت‌تر فشار اولیه بالاتری دارند، اما افزایش فشار در آن‌ها آرام‌تر است. معمولا بعد از اتمام کار، با پوشیدن کفش نرم‌تر نسبت به کفش سخت‌تر فشار بیشتری به کف پا وارد می‌شود. جالب اینجاست که ما تا به حال فکر می‌کردیم کفش نرم‌تر برای ایستادن کفش مناسب‌تری است. تحقیقات آزمایشگاهی بیشتر در مورد چگونگی ویژگی‌های مختلف مواد در نواحی متفاوت بستر پا و تاثیر آن بر راحتی پا در کفش انجام شد. در این تحقیق از نه کفی کفش با نسبت‌های مختلف از سختی مواد در سینه و کف پا استفاده شد. این پژوهش نشان داد تغییر ویژگی‌های مواد زیر سینه پا بیشترین تاثیر را در راحتی پا دارد. این نتایج به طراحی اولین مجموعه کفی‌های کفش WearerTech منجر شد. سپس عوامل موثر بر اولویت کارگران برای یک کفش خاص و اینکه آن‌ها چگونه این عوامل را برای خود تعیین می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفت.

ایستاده کار کردن و عواقب دردناک آن برای پا
تصویر شماره ۳

این گروه‌های تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که شکل پا و مواد اولیه کفش، عوامل کلیدی تاثیرگذار هستند. با استفاده از این نتایج می‌توان کفی‌هایی با مواد اولیه با سختی درست و مناسب تهیه کرد که بتواند بیشترین راحتی را برای پوشنده کفش به ارمغان بیاورد. این مطالعات آزمایشگاهی باعث شد تا بفهمیم، وقتی برای مدت طولانی هنگام کار کردن کفش به پا داریم، چه اتفاقی می‌افتد. دستیابی به داده‌های بیومکانیک و مصرف‌کننده کفش، اطلاعات ارزشمندی برای تولید محصولات برای تولیدکنندگان فراهم می‌آورد. بدون مطالعات آزمایشگاهی، دلایل راحتی کفش به پا و نیازمندی‌های لازم برای تولید یک کفش خاص، همچنان کشف نشده باقی می‌ماند. با استفاده از مطالعات کیفی مصرف‌کنندگان، نتایج مطالعات آزمایشگاهی بیومکانیکی، ویژگی‌های طراحی کفش در وهله اول مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که افراد به محض پوشیدن یک کفش می‌توانند درباره راحتی آن اظهار نظر کنند، اما دلیل اینکه چرا آن کفش راحت یا ناراحت است، نمی‌دانند. مطالعات آزمایشگاهی به ما کمک می‌کند تا به درک این مسئله برسیم. مطالعه بیومکانیکی برای گروه‌های تحقیقاتی این امکان را فراهم می‌کند تا به دلایل به وجود آورنده راحتی کفش پی ببرند و بتوانند توضیح دهند که چرا مفهوم راحتی برای افراد مختلف گوناگون است.

منبع: مجله صنعت کفش – شماره ۲۵۹
لطفا به اشتراک بگذارید:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *